home
+ 420 604 600 623
info@webdes.cz
panak

Technologie webových stránek

Co je potřeba k vytvoření webových stránek

Mít dobře promyšlenou představu o tom jak by měl web vypadat, jak by měli být rozmístěné všechny prvky, pro koho bude web určen, zda-li jsou koncoví uživatelé zákazníci, nebo pouze čtenáři, jestli bude interaktivní, jestli je pro firmu, tak aby zapadl do firemního Corporate Identity, nebo pro soukromníka. Po jasném definování všech požadavků a pochopení Vašich cílů se mohu pustit do psaní několik tisíců řádků kódů a vytvářet tak Váš web.

Po dokončení a odladění se stránky musí nahrát na některý webový server, to je jakési virtuální uložiště na internetu. Existuje spousta hostingových serverů, hlavní rozdíl je v tom, jestli jste za něj ochotni každoročně platit a mít všechny možnosti webových strnánek včetně domény 1. řádu což je např. www.vašestránka.cz mít velký prostor pro data, mnoho databází, pro ukladání článků a různých sdělení, ftp serverů atd. A nebo své stránky umístit na server, který je sice zdarma, ale má omezenou kapacitu dat, pouze jednu databázi a ftp, reklamní lištu na stránce, což je jakási reklama webového hostingu, na kterém je Váš web umístěn, mít pouze doménu třetího řádu např. www.vašestránka.doména.cz a mít omezenou rychlost stránek.

Výběr webhostingu

Výběr hostingu je jak jsem již zmiňoval důležitá věc a záleží na tom, co všechno požadujete a za jakou cenu, pokud nechcete moc investovat do stránek, pak doporučuji hosting neplacený. Osobně doporučuji neplacený hosting od společnosti Endora, který má 2GB prostoru pro data, jednu plně dostačující databázi, velkou podporu skriptů a je i dostatečně rychlý. V dnešní době, ale nejsou ani drahé hostingy placené, a tak se vyplatí do nich investovat. Výhody placených hostingů jsou doména prvního řádu, žádné reklamy na stránce a neomezená podpora ze strany poskytovatele. Více o hostinzích naleznete v sekci ,,webhosting a domény''.

Kódování

Pro zobrazení webových stránek je zapotřebí internetový prohlížeč a zde se naskýtá problém, protože těchto prohlížečů existuje mnoho a každý je jiný a určité věci se v něm mohou zobrazovat odlišně. Stránky se proto musí optimalizovat (upravit) tak aby se zobrazily v každém prohlížeči stejně. Další důležitou věcí ve zobrazení stránek je, aby se stránky zobrazily i na dnes stále častěji používanějších prohlížečích v telefonech, I-podech, nebo tabletech či jiných konzolích.

Přístupnost webu

Poslední věcí každých stránek je jejich přístupnost tzv. aby byly snadno vyhledatelné. Ve stránce se musí zvolit správná sada slov a instrukcí, tak aby je vyhledávací roboti okamžitě našly. Dobrý způsob rychlého vyhledání a upřednostnění Vašich stránek třeba na Seznamu je přidat stránky do katalogu firem.